Kartony do przeprowadzki

Przeprowadzki każdemu kojarzą się z pakowaniem dobytku w pudła kartonowe pozyskane od znajomych lub z pobliskiego sklepu spożywczego. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że kartony wykorzystywane podczas przeprowadzki powinny spełniać szereg norm jakościowych.

Kluczową kwestią w przypadku kartonów przeprowadzkowych jest ich wielkość, która w zależności od stosowanych rozwiązań, może utrudnić bądź ułatwić naszą przeprowadzkę. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe dysponują kartonami, których objętość i poszczególne rozmiary dopasowane są do specyfiki prac, w których będą one brały udział.

Kartony wykorzystywane do przeprowadzki muszą posiadać wymiary ułatwiające chwytanie ich i przenoszenie. Jednocześnie ich potencjalna objętość musi uwzględniać konkretne przeznaczenie, do którego karton został przeznaczony. Naturalnym odruchem każdego z nas podczas pakowania jest wypełnianie całej dostępnej objętości kartonu.  Dzięki temu przedmioty umieszczone wewnątrz nie będą ulegały przesunięciu podczas transportu, a karton zyska większą sztywność i wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia. Jednak zbyt duża objętość może doprowadzić do przeładowania kartonu, a w efekcie do jego rozerwania lub powstania problemu z jego przenoszeniem podczas realizacji przeprowadzki. Zastosowanie zbyt małych opakowań powoduje znaczne zwiększenie zużycia materiałów opakowaniowych i związanych z tym bezpośrednio kosztów realizacji usługi. Dodatkowo zwiększamy ilość pracy potrzebnej do zapakowania naszych rzeczy, gdyż musimy złożyć, zapakować i ponownie zakleić więcej opakowań.

Oprócz rozmiaru istotnym elementem jest również materiał, z którego dany karton został wykonany. Standardem wykorzystywanym przez branżę przeprowadzkową są opakowania z tektury falistej 3-warstwowej o gramaturze nie mniejszej niż 400 g/m2. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że gramatura materiału to nie to samo co grubość kartonu, która często bywa mylnie interpretowana jako wyznacznik jakości opakowania. Oczywiście w przypadku opakowań przeznaczonych do transportu cięższych elementów wyposażenia mieszkania (sprzęt AGD, RTV czy naczynia) stosowane są opakowania wykonane z tektury 5-warstwowej.

Dla komfortu użytkowania opakowań kartonowych istotny jest również fakt łatwego przylegania do powierzchni kartonu taśmy klejącej służącej do jego zaklejania. Ewentualne nadruki czy dodatkowe barwienie powierzchni może doprowadzić do osłabienia miejsca wiązania kleju z taśmy razem z powierzchnią opakowania. Należy więc unikać barwionych opakowań (najczęściej białe opakowania powlekane są warstwą białego papieru) i takich, które w miejscu przyszłego klejenia posiadają nadrukowane elementy graficzne.

Wspomnienie w tym miejscu o jakości materiału stosowanego do wytworzenia opakowań jest ze względu na fakt, iż często do pakowania swojego dobytku ludzie wykorzystują opakowania nie spełniające wielu z przedstawionych powyżej wymagań. Może to skutkować rozerwaniem takiego opakowania w trakcie przenoszenia i w efekcie uszkodzenia zawartości danego kartonu. Zbyt duży karton wypełniony szczelnie po brzegi staje się trudny do przeniesienia, a jego ciężar stanowi dodatkowo zagrożenie dla kręgosłupa niosącej go osoby.

Pamiętaj również, że jeżeli nie chcesz korzystać z usług firmy przeprowadzkowej, możesz kupić od niej same kartony do przeprowadzki. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze niż kupowanie opakowań w sklepach (np. IKEA), a jednocześnie kartony przygotowane są specjalnie do wykorzystywania w czasie przeprowadzki. Kartony możesz kupić pod adresem www.easyrentcar.pl, gdzie również wypożyczysz samochód, którym możesz przewieźć swoje rzeczy.